Malí přírodovědci poznávali botanickou zahradu


17. 8. 2011, autor: Lucie Kettnerová, rubrika: i-Forum informuje

Vypusťte do botanické zahrady pytel blech, hlídejte je, aby nic nezničily, a ještě je něco naučte. Přibližně tak vypadal s trochou nadsázky druhý den příměstského tábora, který pro děti ve věku 6–15 let tento týden pořádá Přírodovědecká fakulta UK.

Najít skupinu dětí v rozlehlém areálu Botanické zahrady PřF UK v ulici Na Slupi nebyl žádný problém. Zvonivé hlásky je prozradily už z daleka. Stejně tak jsou od běžných návštěvníků dobře odlišitelné i vizuálně. Každé dítě má po celou dobu na krku cedulku se svým jménem, aby lektor věděl, jak jej oslovovat, a aby se i děti mezi sebou navzájem lépe poznaly. Vždyť spolu tráví celý týden od 8 do 17 hodin, zatímco jejich rodiče jsou v práci.

Lektoři si nejprve účastníky rozdělili do skupinek podle věku (6-8, 9-12, 13-5 let), neboť celodenní program byl předem naplánován podle jejich znalostí a schopností. Skupiny pracují odděleně, sejdou se až na společnou svačinu a oběd, které pro ně organizátoři připravili v přilehlé budově fakulty. Jedna skupina vyráží do skleníků, druhá si jde vyzkoušet mikroskopování a třetí se věnuje venkovní expozici botanické zahrady. Během dne si svá stanoviště postupně vymění.

Práci lektorů rozhodně nelze považovat za pohodlnou letní brigádu. Uhlídat tlupu přibližně 10 dětí, z nich někdo si zapomněl na svačině batoh, jiný mikinu a další potřebuje zrovna na záchod, je úkol sám o sobě náročný. K tomu ale musí vedoucí „své“ děti zajímavou formou zasvětit do tajů rostlin nacházejících se v zahradě. Strohý výklad by nevydržely poslouchat více než 10 minut, a tak si pro ně lektoři připravili kvízy, hádanky a úkoly, za něž úspěšní řešitelé dostávají jako odměnu razítka. Připraveni musí být také na všetečné dětské otázky, které dokážou svou odborností často překvapit. Zdá se, že v nastupující generaci je skryto mnoho potenciálních úspěšných botaniků.

Pro velký zájem se uskuteční druhý turnus

Oddělení vnějších vztahů Přírodovědecké fakulty UK v Praze, které společně s MŠMT letní tábor organizuje, původně plánovalo uspořádat pouze jeden turnus. Když byly informace o unikátní akci puštěny na veřejnost, přihlásilo se během několika málo dní přes 160 dětí. Organizátoři se tedy rozhodli pro pořádání hned dvou táborových týdnů, aby dostalo šanci více talentovaných dětí z celé České republiky.

„Děti byly vybírány na základě vyplněných přihlášek, kam rodiče uváděli zájmy dítěte a jejich motivaci pro účast na táboře. Přihlášky dorazily na Přírodovědeckou fakultu skutečně z celých Čech, přičemž nejvíce dětí je ze spádové oblasti Praha. Výjimkou však není ani Brno, Plzeň, Liberec, Česká Lípa nebo kraj Vysočina,“ popisuje Alexandra Hroncová z oddělení vnějších vztahů PřF UK.

Zprávy z příměstského tábora můžete průběžně sledovat i na Facebooku.

Na účastníky příměstského tábora čekal Faktor strachu


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.